צ’אנג ראי

צ’אנג ראי – Chiang Rai

צ’אנג ראי, עיר הבירה של מחוז צ’אנג ראי, בתאילנד (Thailand), השוכנת באזורה הצפוני ומונה כ- 70,000 תושבים. כמו כן, העיר ממוקמת במרחק של כ- 200 ק”מ מצ’אנג מאי (Chiang Mai) צפונית מזרחית לה. העיר צ’אנג ראי גם ידועה בשל קרבתה למשולש הגבולות של צפון תאילנד, בו גובלת תאילנד עם מיאנמר (Myanmar), לשעבר בורמה, ולאוס (Laos). מבחינה היסטורית לצ’אנג ראי קיימת חשיבות בשל היותה הממלכה הראשונה בתאילנד אשר הוקמה בשנת 1262. העיר עצמה יפה ומיוחדת, ומבחינה ארכיטקטונית תוכלו לראות בה מגוון מבנים מעניינים בעלי מוטיבים עתיקים. מטיילים רבים מגיעים לעיר על מנת לצאת מכאן לטיולים שונים בכפרים אשר נמצאים בסביבתה.

שבט ארוכות הצוואר

כאמור, מטיילים רבים מגיעים לאזור צ’אנג ראי על מנת לטייל בה ובכפרים אשר מסביבה. אחד הכפרים המוכרים באזור הוא טאטון, בו חי שבט ארוכות הצוואר. בשבט זו קיימת תופעה בה ניתן לראות נשים אשר מגיל צעיר מושחל על צוואר חישוקי ברזל אשר בחלוף השנים מאריכות את צוואר הנשים, פשוטו כמשמעו. שבט זה ידוע בשם שבט הפדונג, אשר מקורותיו הם מבורמה (כיום מיאנמר(.על פניו, יש שיגידו כי המחזה מזעזע, אך יש לקחת בחשבון כי תרבות שונה אינה בהכרח “לא נכונה”. בפי תושבי השבט, אותם חישוקי ברזל מסמלים יופי ואסתטיקה. כיום הסיור בכפר דיי ממוסחר, במהלכו עוברים בין אותם תושבים מקומיים ניתן גם לראות את חייהם היומיומיים ממקום מגוריהם, בקתותיהם. אותם נשים יושבות לפני בקתותיהן שם הן מציגות עבודות יד שונות.

משולש הגבולות (משולש הזהב)

צ’אנג ראי הוא יעד ממנו מטיילים רבים יוצאים לסיור באזור משולש הגבולות, המכונה גם משולש הזהב, השוכן במרחק של כמה עשרות ק”מ בודדים מצ’אנג ראי. השם משולש הזהב ניתן למקום בשל עברו הידוע לשמצה. בעבר באזור זה היה נשלט על ידי כנופיות מסוכנות וממש בנקודה זו היו מתבצעות עסקאות סמים, וסכומי הון עתק היו מתגלגלים מצד לצד. כיום המקום נקי מכנופיות, כל גידול של חלקת סמים, הפך להיות גידול של תוצרת חקלאית חוקית. כמו כן, אותה נקודת מפגש בין לאוס, תאילנד ומיאנמר הפכה להיות בימים אלו מוקד תיירותי מובהק אליו מגיעים מדי שנה המוני מטיילים.

שוק הלילה

אטרקציה מלהיבה למדי אשר קיימת בעיר צ’אנג ראי, היא שוק לילה המתקיים בשטחיה. כשיורדת החשיכה אט אט מוקמים להם דוכנים שונים, אשר מנוהלים על ידי בנות השבטים השונים הקיימים באזור. במהלך פעילותו של השוק אותן נשים מוכרות את עבודתן לכל המתעניין. תוכלו למצוא כאן עבודות ומלאכות יד אשר נעשו על ידן, עבודות צבעוניות וססגוניות, האופייניות לאותו שבט ותרבותו אשר מוצגים על ידי המוכרת. זאת גם דרך ללמוד מעט על אותה תרבות שונה אשר קיימת בין כל כפר וכפר באזור צ’אנג ראי.