השוק הצף- בנגקוק, תאילנד

השוק הצף

השוק הצף –  floating market

השוק הצף, דמנואן סאדואק , במרחק של כ- 90 ק”מ דרומית לבנגקוק (Bangkok) בתאילנד (Thailand), הוא ביטוי של תרבות מסחרית האופיינית למקום. בשביל לצייר לכם תמונה בראש, דמיינו תעלות מים רחבות, בהן יש מגוון סירות קנו קטנות, כאשר בכל אחת מהן יושב מוכר, או מוכרת בעל כובע רחב שוליים, כאשר מלפניו, מאחוריו ומצדדיו יש סחורה. אם אתם רוצים לרכוש מסחורתו, אתם מצביעים על הפריט והמוכר בטכניקה מיומנת שולף בעזרת מקל את אותו הפריט וכשהוא עדיין בישיבה, בלי תזוזות מיותרות מבצע אתכם את העסקה. ללא ספק, ייחודי מאד. למקום זה ותק רב, ולמעשה הוא קיים עוד משנת 1866, כאשר המלך השליט באותה התקופה, המלך ראמה הרביעי, החליט לייעל את ענף החקלאות ולחפור תעלות אשר יספקו לחקלאים נגישות למקורות מים, אשר בהם ישקו את האדמות החקלאיות שלהם.

הביקור בשוק הצף מספק חוויה מיוחדת. צפייה בצורת מסחר אופיינית אשר שונה מאד מכל מה שקיים בארץ והזדמנות טובה לרכוש מכל הבא ליד. מרכולתם של הסוחרים מגוונת ותוכלו למצוא מכל הבא ליד מדוכני (סירות) פירות מיוחדים ועד דוכנים בהן יש מנגל נודד על גבי סירה. בנוסף לדוכני המזון והסחורה, קיים גם מנהג מיוחד אשר מאד אופייני לתרבות המקומית. נזירים לבושים כתום אשר משייטים בין הדוכנים האוספים תרומות מסירות הסחורה השונות. כמובן, שהמוכרים אינם מחויבים במנהג זה וכל מוכר מחליט כמה ואם לתת. השעות המומלצות לביקור באזור השוק הצף הן שעות הבוקר המוקדמות. השוק פעיל מהשעה 8 בבוקר, אז הוא גם רגוע ושלו. בסביבות השעה ה-11 השוק הופך להיות פעיל מאד ואז גם מגיעים המוני מטיילים ואף תושבים מקומיים. בין רגע השוק הופך להומה אדם ורועש. כאמור, מומלץ להגיע כמה שיותר מוקדם, אז תרוויחו סחורה טריה, ואווירה רגועה פחות צפופה.

אופן הגעה לשוק הצף
יש מספר דרכים להגיע אל השוק הצף ומספר דרכים לבקר בו. בתור התחלה כדאי לקבל החלטה אם אתם רוצים לטייל בשוק במסגרת טיול מאורגן, או באופן עצמאי. שתי הדרכים אפשריות. קיימות לא מעט סוכנויות תיירים המספקות טיולים מאורגים אל השוק הצף, כמו הקשר הישראלי והמרכז למטייל תאילנד, הנמצאים  ברחוב הקאו סן בבנגקוק. אז כל שעליכם לעשות הוא להירשם אצל סוכנות ולהסיר דאגה מליבכם. אם אתם מתכננים להגיע באופן עצמאי, עליכם לקחת אוטובוס מטרמינל האוטובוסים הדרומי (רחוב פינקלאו נקונצ’איסי – Pinklao Nakhonchaisi). הקו לכיוון השוק פעיל מהשעה 6 בבוקר ויוצא בכל 40 דקות. משך הנסיעה הוא שעתיים, תעשו את החישוב מתי אתם רוצים להגיע אל השוק ותתארגנו בהתאם. הדבר הבא שאתם צריכים לחשוב עליו כשאתם מגיעים אל השוק, הוא האם אתם רוצים לטייל בו ברגל, או לשוט בתעלות בין הדוכנים. כאשר אתם מגיעים עם האוטובוס, הנהג עוצר לכם על יד התעלה, משם ניתן להשכיר סירות, או פשוט להמשיך את הדרך ברגל.