ארמון המלך בנגקוק

ארמון המלך

ארמון המלך בבנגקוק – The Grand Palace

מרבית המטיילים בשלב כזה או אחר במהלך הטיול שלהם לתאילנד יגיעו לבנגקוק. כשזה קורה, יש כמה אתרי שחובה להגיע אליהם. אחד מהם הוא ארמון המלך בבגקוק. את המבנה עצמו לא ניתן לפספס, ברגע שמגיעים אל האזור רואים את הארמון הנישא ומורם ובולט בפאר ובהדרו. כמה עובדות על המבנה עצמו. ארמון המלך נבנה בשנת 1882, שטח המבנה של הארמון והחומה שמסביבו מתפרש על כ-220,000 דונם. המבנה עצמו מכיל את ארמון המלך, את המקדש המלכותי של בודהת האיזמרגד (Chapel Royal of the Emerald Buddha), או בשפה התאית וואט פראה קיאו (Wat Phra Kaeo), אחד המקדשים החשובים שאליו עולים לרגל המוני מאמינים, אבל עליו עוד נרחיב בהמשך.

המלך התאילנדי ובית המלוכה בכלל הוא אחד הגופים הנערצים בקרב העם התאילנדי. הפאר אותו ניתן לראות ברחבי הארמון וריבוי התמונות של המלך, בכל פינה אפשרית בארמון, בהחלט יוכלו להעיד על כך. העיצוב של המבנה נבנה לפי מיטב המסורת הסיאמית, בשילוב של אלמנטים מערביים. צבעי הגגות והצריחים יהיו בצבע אדום וזהב, כצבעי בית המלוכה. בכדי להיכנס לארמון ניתן לקחת סיור מאורגן, אשר מתחיל בסיור במקדש וממשיך לאזורים מסוימים אשר פתוחים לקהל המבקרים בתוך הארמון. ישנם אזורים אשר אסורים לכניסה לקהל הרחב. במהלך הסיור מבקרים במוזיאון הארמון שם יש מספר תערוכות ותצוגות, ביניהם תצוגה המפרטת את התהליך של בניית הארמון והשינויים שעבר מאז הקמתו. כמו כן, במהלך הסיום עוברים באולם קבלת הקהל, אשר בו היו היה מתבצע טקס המלכת המלך, וכאן גם היה מבלה את לילו הראשון. כיום, בית המלוכה אינו מתגורר בארמון זה, מקום משכנם בארמון צ’יטרלדה, אשר אליו אין סיורים פתוחים לקהל הרחב. למרות עובדה זו ארמון המלך בבנגקוק מהווה סמל חשוב לעם התאילנדי. לארמון המלך אפשר להגיע אפילו ברגל מהקוואסן, מרחק הליכה של 10 דקות.

וואט פראה קיאו – Wat Phra Kaeo
כפי שכבר ציינו המקדש המלכותי של בודהת האיזמרגד, הוא מקדש חשוב ובעל משמעות חשובה עוד יותר לציבור המאמינים. המבנה עצמו גם הוא מרשים למדי ובנוי בפאר והדר שלא נראה כמוהו. במקדש המרכזי יש את הפסל הקדוש ביותר בתאילנד- בודהה האזמרגד, היושב על דוכן גבוה ומסביבו המאמינים מניחים פרחים, נרות וקטורת. טקס התפילה נראה מרשים למדי, המתפללים נכנסים למקדש שהם יחפים, מקפידים על כיוון כפות רגליהם שלא יהיה לכיוון פסל הבודהה. התפילה היא אישית ונעשית בשקט ובהתכוונות רצינית. נראה כי כל גופם של המאמינים נתון באותם רגעים בתוך התפילה, הידיים צמודות לחזה וכל הגוף מרוכז. המקדש הזה מעבר להיותו המקדש הקדוש בתאילנד, הוא גם מהווה את בית התפילה של בית המלוכה. המלך עולה לכאן 3 פעמים בשנה, כאשר כל פעם מציינת את חילוף העונה- חמה, קרה והעונה הגשומה. גם מסביב למקדש המתחם לא נופל בעוצמה שלו, מכל עבר ניתן לראות פסלים צבעוניים ופסלים עשויי זהב של דמויות מיתולוגיות. המקדש פתוח למבקרים ואף נכלל בתחילתו של הסיור.