איותיה, בנגקוק, תאילנד

איותיה

איותיה – Ayuthaya

איותיה, עיר בתאילנד (Thailand), שוכנת במרחק של כ- 85 ק”מ מעיר הבירה בנגקוק (Bangkok). איותיה היא אחת מהערים העתיקות של תאילנד, בעלת היסטוריה ענפה, אשר במהלכה נכבשה על ידי הבורמזים ונחרבה עד אשר שוקמה מחדש. במשך מאות שנים היתה בירת תאילנד, עד אשר לקראת סוף המאה ה- 18 הפכה בנגקוק לעיר הבירה החדשה. כיום איותיה מוכרזת כאתר מורשת עולמי. מבנה העיר בנוי כאי מלאכותי. קיימת תעלה המקיפה את העיר, אשר נחצבה במטרה להגן על העיר. ברחבי איותאיה קיימים מבנים רבים בעלי אופי בודהיסטי, מגוון של פסלים ומבנים שונים אשר מציגים זאת. מטיילים רבים בוחרים להגיע לכאן לפחות ליום אחד (באופן עצמאי, או על ידי סיור מאורגן מבנגקוק), בכדי לראות מקדשים שונים ואת ארמון מלכי תאילנד. במידה ותחליטו להגיע באופן עצמאי, עליכם לקחת אוטובוס מהטרמינל בבנגקוק. הנסיעה לאיותיה נמשכת בין שעה לשעתיים.

 

מקדש נה פרה מאנה – Wat Na Phra Mane

מקדש נה פרה מאנה, מקדש עתיק אשר נבנה לראשונה במאה ה- 16. באמצע המאה ה- 17, המקדש נבנה מחדש ושונה בכדי שיתאים לסגנונה ואופייה של איותיה. למראית עין נראה המקדש רגיל וקטן, אך זהו אחד המקדשים אשר הסיפור ההיסטורי מאחוריו הוא זה שהופך את המקום למעניין ואטרקטיבי. באמצע המאה ה- 18 מקדש זה היה אחד מהמקדשים המרכזים באיותיה. ממש כאן, באותה התקופה, נחתם הסכם השלום עם מדינת בורמה (היום מיאנמר – Myanmar). למרות הסכם השלום, לאחר מספר שנים תקפה בורמה את איותיה. קיימים סיפורים ואגדות רבים על תקופת הלחימה זו. אחד הסיפורים שמספרים על אותו המקדש, שכאן הוצבה אחת עמדות ירי התותחים בכדי להפציץ את ארמון המלך. אחד התותחים התפוצץ ופצע אנושות את מלך בורמה. לאחר מספר שנים (בשנת 1767) פרצה מלחמה נוספת בין בורמה לאיותיה. הפעם דאגו הבורמזים לשמור מרחק מן המקדש.. כאמור, המקדש קטן, בעל מאפיינים בודהיסטים. תוכלו לראות בהגיעכם לכאן פסל עתיק של בודהה אשר סוברים כי הוא קיים עוד מהמאה השביעית.

מקדש פרה סרי סנפט – Wat Phra Sri Sanphet

אם קודם סיפרנו על מקדש קטן, מקדש פרה סרי סנפט הוא אחד מהמקדשים הגדולים הקיימים באיותיה. גם מקדש זה עבר מספר גלגולים עד שהפך להיות מה שהוא היום. המקדש ממוקם היכן שהיה עומד ארמון המלך במאה ה- 15. לאחר מכן, מלך איותאיה החליט להפוך את המקום למנזר המורכב מ- 3 מקדשים בהם יוטמנו האפר של מלכי איותיה. בפועל, המקום הפך להיות אזור בו נטמן אפרם של בני מלוכה שונים ובשל קדושת המקום, לא התגוררו בו נזירים כלל. בעקבות המלחמה עם בורמה במאה ה-18, המקום נחרב וכמעט ולא נותרו בו שרידים. על חורבות המקדשים ההם, נבנה מחדש מקדש פרה סרי סנפט.